واحد تحقیق ، توسعه فناوری و تولید مرغ نژاد آرین
شرکت زنجیره تولید و عرضه محصولات پروتئینی دیزباد

نشانه ها و عوارض کمبود تیامین (ویتامین B1) در طیور

نشانه ها و عوارض کمبود تیامین (ویتامین B1) در طیور

کمبود تیامین در طیور ویتامین B1

طیور نسبت به اغلب پستانداران به اثرات عصبی عضلانی کمبود تیامین بسیار مستعد هستند. در مرغ­ ها و بوقلمون­ ها، علائم کلینیکی شامل از دست دادن اشتها، لاغری، اختلال در هضم، ضعف عمومی، تشنج ­های مکرر و در نهایت التهاب عصبی به ­عنوان مشخصه کلینیکی حاد و نهایی است.  پرندگانی که کمبود تیامین دارند به سرعت می­ توانند خوراک­ هایی که از نظر ویتامین کمبود دارند و غنی ازکربوهیدرات هستند تشخیص دهند و علیه آن­ها تمایز قائل شوند.

علائم اولیه 

علائم اولیه کمبود تیامین بی­حالی و لرزش ­های سر است. جوجه­ های تغذیه شده با تیامین بسیار پایین (۴/۰ قسمت در میلیون) تنها برای ۷ تا ۱۰ روز زنده می­ مانند که ظاهراً تنها چند روز پس از اتمام ذخیره تیامین در کیسه زرده می­ باشد.

برخی از جوجه ­ها از روز سوم یا چهارم پس از هچ دچار اختلالات عصبی، بی­ میلی و لرزش سر می­ شوند. این علائم با افزایش کمبود به صورت بی­ اشتهایی، عدم توانایی ایستادن، درجه­ ی بالای انقباض ماهیچه ­ای یا پیچ­ خوردگی گردن تشدید می­ شوند. شدت این اسپاسم­ ها هنگامی که جوجه­ ها می­ ترسیدند افزایش می ­یافت. جوجه­ هایی که درجات بالایی از این­گونه اختلالات عصبی را نشان داده بودند در خلال چند ساعت تلف شدند.

حالات غیر طبیعی قلب در جوجه­ های دچار کمبود کمبود تیامین نیز گزارش شده است. فلجی چینه­ دان که با تأخیر در تخیله آن مشخص می­ شد همراه با نوروپاتی عمومی در جوجه­ های آزمایشی دچار کمبود تیامین بود. کمبود تیامین در کبوتر سبب بازگشت محتویات چینه ­دان (از طریق استفراغ) می­ شد. در جوجه­ های بالغ، التهاب رشته­ های عصبی (پلی­نوریت) تقریباً سه هفته پس از تغذیه آن­ها با یک جیره حاوی کمبود تیامین مشاهده شده است.

علائم ثانویه 

همان­طور که کمبود پیش می­ رود، فلجی ماهیچه­ ها رخ می­ دهد که از عضلات خم ­کننده پنجه آغاز شده و به سمت بالا پیش می­ رود و عضلات منبسط کننده­ ی پاها، بال ­ها و گردن را تحت تأثیر قرار می ­دهد.

جوجه روی پاهای خم شده­ ی خود نشسته و سر را در موقعیت ستاره مانند به پشت برمی­ گرداند. برگرداندن سر به پشت، به دلیل فلجی ماهیچه­ های قدامی گردن است. در این مرحله، جوجه توانایی ایستادن را از دست می­ دهد یا به صورت عمودی می­ نشیند یا روی بستر می­ افتد که در آن­جا ممکن است با سر برگردانده شده به پشت دراز بکشد. در کبوترهای دچار کمبود شدید استفراغ، لاغری مفرط، ضعف پاها و گرفتگی شدید ماهیچه بروز کرد که در پایان ۷ الی ۱۲ روز پس از آغاز تغذیه با جیره عاری از تیامین ظاهر شدند. در کمبود مزمن ناشی از ناکافی بودن تیامین در جیره، پاها ضعیف بود اما حالت ستاره­ نگری مشاهده نشد.

نارسایی قلبی 

شواهدی مبنی بر نارسایی قلبی نیز ذکر شده است. گزارش شده است که جراحات ایجاد شده در کبوترهای مواجه با کمبود تیامین با آسیب­ های ناشی از بیماری مغزی ورناریک (پلی­آنسفالیت) در انسان­ ها یکسان است. التهاب رشته­ های عصبی ناشی ازمایکوتوکسین در قرقاول­ ها ظرف چند ساعت پس از تزریق دورن صفاقی تیامین از بین رفت. بوقلمون­ هایی که کمبود تیامین داشتنند، بی اشتهایی سریع بود و تا روز چهارم پرندگان دچار کمبود به­ طور قابل توجهی خوراک مصرفی پایین­ تری داشتند.

در جوجه ­های دچار کمبود تیامین، دمای بدن به کمتر از ۳۶ درجه سانتی­گراد افت می ­کند و نرخ تنفس به تدریج کاهش می­ یابد. بزرگ شدن بیش از حد غدد فوق کلیوی نیز رخ می ­دهد که به نظر می­رسد منجر به ادم بافتی بویژه در پوست می­ گردد. تحلیل اندام­ های تناسلی نیز در جوجه­ هایی که تحت تأثیر کمبود شدید تیامین هستند بروز می­ کند و در بیضه­ ها نسبت به تخمدان­ ها آشکارتر است.  قلب درجه کمی از تحلیل را نشان می­ دهد. مرغ­ ها با توجه به مقدار تیامین موجود در جیره، آن را به تخم­ مرغ منتقل می­ کنند. تغذیه گله مادر با تیامین ناکافی منجر به مرگ و میر بالای جنین ­ها قبل از هچ شده و در جوجه­ های هچ شده پلی­نوتریت بروز می­ کند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

منتظر سوالات شما هستیم

×